Legenda kaže da je Taljatele izumeo jedan poetski nastrojen i vešt dvorski kuvar. Na to ga je inspirirala kosa Lucrezie Borgie kojoj je i posvetio tu testeninu povodom njenog venčanja s Alfonsom d'Este. Ni jedna vrsta testenine se ne može pohvaliti takvim romantičnim nastankom. Prema pravilima umeća pravljenja testenine one treba da budu hrapave i propustljive kako bi mogle da se povežu sa svim vrstama umaka i njihove ukuse dovele do punog izražaja. Kad su u pitanju Taljatele Divella radi se o uskim, tankim trakama testenine, debljine oko 5 mm, ali jednako su svestrane pa dobro idu uz mesne umake, kao i uz umake na bazi ribe ili povrća. Divella Taljatele izrađene u bronzanim kalupima su kvalitetnije zbog načina proizvodnje. Testenina koja je izrađena u ovim kalupima je kvalitetnija jer po sebi ima neravnine koje se bolje stapaju sa umacima.
Durum pšenica, voda.
Tako jednostavna, a važna pravila u pripremi testenine. Testenina se priprema u velikom loncu gde se može kretati slobodno. Sipajte 1 litar vode na svakih 100 gr testenine, a 10 gr soli. So stavite u trenutku kada voda provri a zatim ubaciti testeninu. Potrebno je bariti u nepokrivenom sudu i često mešati da se ne bi zalepila. Divella Tagliatelle se bare
6 minuta, a zatim procedite testeninu kroz đevđir. Nikako ne prelivajte hladnom vodom ukoliko ne pripremate hladne salate. Nakon ceđenja testeninu prelite ekstra devičanskim maslinovim uljem po ukusu.